Вівторок, 14.05.2024, 13:46
Вітаю Вас Гість | RSS

Олександрівська ЗШ І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 116

Новини

Головна » Файли » Методична робота » Досягнення вчителів

З педагогічної скарбнички вчителя Міняйло С.В.
27.05.2013, 09:46

Тема. Закріплення та узагальнення знань учнів про прикметник.

Мета. Систематизувати і закріпити знання учнів про прикметник, його роль у мовленні; вміння знаходити прикметники у текстах, словосполученнях, визначати рід, число прикметника, збагачувати словник учнів прикметниками; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, зв’язно висловлюватися; виховувати естетичні почуття, культуру мовлення, любов до рідного слова, краю.

 

Обладнання. Демонстраційний матеріал, картки для індивідуального опитування, м’ячик, малюнки

 

Хід уроку

І. Орг. момент

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він весняний та цікавий,

Тож гостей зібрав чимало

Повернімося обличчям до гостей

Усміхнімось і промовим « Добрий день!»

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

1.     Слово вчителя

Сьогодні на уроці ми з вами закріпимо знання з теми « Прикметник»

Діти, скажіть, яка зараз пора року? ( Весна)

Із давніх – давен в Україні урочисто відзначали прихід весни. Тому, що наші предки вели відлік Нового року з перших весняних днів.

Вони уявляли собі весну вродливою дівчиною з вінком квітів на голові.

Діти, а ви хочете, щоб до нас на урок завітала весна?

Треба тільки її покликати. Закличемо весну!

Прийди, прийди, весно красна,

чепури наш рідний край!

Засвіти нам сонце ясне,

з нами в гурті погуляй!

( Заходить дівчинка-весна)

Весна

Ось і я весна-красна

Літа жаркого сестра.

Зроблю крок - і сонце сяє,

Все навколо оживає,

Прокидається від сну,

Чує пісню чарівну.

2.     Виконання веснянки

Діти, а як називаються пісні, що співають навесні? ( Веснянки)

Давайте і ми з вами виконаємо веснянку

( Діти співають і танцюють в колі)

 

Пісня

Ой весна, ой весна-

Чарівна і ясна.

Всіх із дому викликає,

Веселить нас вона.

 

Зацвіли навкруги

І ліси, і луги

А на річці трави й квіти

Вкрили всі береги.

 

Ми підем на лужок,

Нарвемо там квіток.

Руки, руки, рученята-

Заплітайте вінок!

 

Як вінок сплетемо,

Хоровод почнемо.

Ніжки, ніжки, ноженята,

У танок ідемо!

 

3.Інтерактивна гра « Асоціативний кущ»

Діти, а які прикметники виникають у вашій пам’яті, коли ви чуєте слово весна?

( Прекрасна, тепла, ясна, рання,зелена, квітуча, весела, блакитна, сонячна, співуча, мила, добра, пізня,сумна, холодна, усміхнена і т.д.)

3.     Каліграфічна хвилинка.

Слово вчителя

З приходом весни все розквітає, здається, що ніби якась чарівна енергія вливається у кожного. Після довгого глибокого сну все прокидається. Кожна істота хоче причепуритися, прибрати своє житло, щоб якнайкраще зустріти красуню- весну.

Давайте ми з вами промовимо слово весна.

Скільки букв у слові, скільки звуків?

Назвіть перший та останній звуки у слові, скажіть, якими буквами вони позначаються?

Щоб весна була задоволена, давайте ми з вами красиво і каліграфічно запишемо в своїх зошитах слова

Весна, навесні,  веснянка,  весняний

4.     Робота із загадкою

Ой котилось коло, коло- покотьоло,

Всіх ласкаво гріло. Цілий день світило,

А під вечір коло дуже натомилось-

Спати покотилось

Ген за видноколо…( Сонце)

Сьогодні до нас на урок завітало тепле, весняне сонечко.

Але поки воно до нас добиралося, його закрили хмаринки. І тільки ми з вами можемо визволити сонечко. А для цього ми повинні виконати завдання кожної хмаринки, що закрила сонечко.

Тож приступаємо до роботи.

5.     Завдання першої хмаринки

Яка частина мови називається прикметником?

На які ознаки вказує прикметник?

6.     Завдання другої хмаринки

Як ви думаєте, чому відразу після іменника вивчається прикметник?

( Прикметник у реченні пов’язаний з іменником)

Іменник вважає прикметника своїм найкращим другом. Він дуже любить зустрічатися з ним і встановлювати дружні зв’язки.

Прочитайте мовчки вірш, записаний на дошці.

Скажіть, що тут не так. ( Не правильні закінчення у прикметниках)

Біл(а) цвіт на калині,

Біл(ий)стежка в долині,

Біл(е )хмари на небі,

Біл(ий )личко у тебе.

Щоб іменник зробити гарним та яскравим, треба його подружити з прикметником.

Виправте помилки у словах.

7.     Завдання третьої хмаринки

Третя хмаринка принесла до нас у гості чарівних дівчаток з казкової країни Орфографії.

Імена цих дівчаток «Е», та « И»

Маю сказати, що вони надто вередливі і часто сперечаються одна з одною, щоб зайняти те чи інше місце в слові.

Діти, давайте спробуємо їх примирити.

А для цього допоможемо їм знайти свої місця в словах.Гаразд?

Вам необхідно вставити у слова пропущені букви.

Б- резовий, з-лений, з-мляний, л-стяний,  в-сняний,  в-селий,

( До кожного слова підбираються перевірні слова)

8.     Завдання четвертої хмаринки

Вибірковий диктант

Хмаринка принесла вам уривки з віршів, відомих поетів. Я читаю їх, а ви повинні записати у зошит лише прикметники.

Була весна весела, щедра, мила,

Промінням грала, сипала квітки.

Вона летіла хутко, мов стокрила,

За нею вслід- співучії пташки.

                                                      Л. Українка

Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила.

                                 Т. Шевченко

Діти, уривки з творів, яких поетів я щойно прочитала.

Ви повинні знати, любити і читати твори наших українських письменників і поетів, тому що ми з вами українці. Ми завжди повинні пам’ятати людей, які прославили нашу державу.

9. Завдання п’ятої хмаринки.

А ось ця хмаринка пропонує нам показати фізкультхвилинку

Гра « Комплімент»

Діти, ті учні яким я говоритиму комплімент повинні підстрибнути, а ті хто отримає не комплімент присідатимуть. Отже почали.

Які в тебе красиві очі!

Які в тебе великі вуха!

Ти струнка, мов берізка!

Ти впертий, як віслюк!

Ти працьовита, як бджілка!

Яке в тебе гарне волосся!

Ти сьогодні молодець!

З тобою було приємно спілкуватися!

10. Завдання шостої хмаринки

Хмаринка пропонує визначити рід у прикметниках

«Гра з м’ячиком»

Вчитель називає словосполучення прикметника з іменником і кидає м’ячик учневі, який повинен назвати рід прикметника

Напр. синє небо, рідна школа, рання весна, зелений чай, білий папір, смачні бублики, рідна мова, свіже молоко, теплий день, чорні очі, яскраве сонце, дикі звірі, спритна білка, голодний вовк, темна ніч, золоте серце, гарячий пиріжок, дикий виноград,польові квіти, чарівна усмішка, вишневе плаття, дрібні рибки, старанний учень.

11. Завдання сьомої хмаринки

А ось ця хмаринка принесла завдання, яке вона приготувала разом із всім нам уже знайомою синичкою. Це  малюнок – завдання. На малюнку зображені ягоди калини і горобини. Вони хочуть переконатися, чи вмієте ви порівнювати. Потрібно назвати спільні і відмінні ознаки цих рослин.

Робота в групах.

                        Спільні ознаки                          Відмінні ознаки            

                            круглі                               горобина тверда, терпка

                           червоні                              калина м’яка, кисла

                           маленькі

11.           Завдання восьмої хмаринки

Хмаринка пропонує послухати вірш-загадку, складений із самих прикметників і відгадати про що тут йдеться

Ніжна, мила, світанкова,

ясна, чиста, колискова,

мелодійна, дзвінкотюча,

дивна, радісна, співуча,

лагідна, жива, казкова,

красна, чарівна, шовкова,

найдорожча, добра, власна,

мудра, сонячна, прекрасна,

солов’їна, барвінкова

українська рідна…( мова)

ІІІ. Підсумок уроку

Знімаємо останню хмаринку.

Бачите, як весело усміхається до нас весняне сонечко.

А хмаринка пропонує вам дати відповіді на запитання

Яка частина мови робить українську мову прекрасною, багатою, поетичною, мелодійною?

Що таке прикметник?

Як змінюються прикметники?

З чим пов’язаний прикметник у реченні або словосполученні?

ІV. Д\з

Категорія: Досягнення вчителів | Додав: natali-37
Переглядів: 1120 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024