Неділя, 05.05.2024, 00:45
Вітаю Вас Гість | RSS

Олександрівська ЗШ І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 116

Новини

Головна » Файли » Методична робота » Методичні об'єднання вчителів закладу

З педагогічної скарбнички вчителя Міняйло С.В.
23.05.2013, 10:57

Тема. Урок читання в 2 класі. Г. Демченко "Калинка".

Мета. Розкрити знання та уявлення дітей про калину як рослину - символ України, показати, як оспівували її український народ у давнину та письменники сучасності; розвивати правильне, свідоме та виразне читання, зв'язне мовлення, пам'ять, увагу, виховувати любов до рідного слова, свого краю, природи.

Обладнання. Українські рушники, ваза із кетягами калини, на дошці малюнки із зображенням калини, калиновий віночок, грамзапис пісні „Ой є в лісі калина".

Хід уроку

І. Орг. момент.

Ми взялися всі за руки

Веселіше стане всім,

Бо у класі усі друзі

Сяють усмішки у всіх

 II. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда

Діти, сьогодні на уроці ми будемо говорити про природу, яку потрібно любити і оберігати. І тому я пропоную вам цікаву тест-гру.

Тест-гра

- Якщо ви не будете смітити на вулицях нашого села – сплесніть у долоні.

- Якщо ви не будете спалювати листя біля будинку, дим якого забруднює повітря шкідливими речовинами – почухайте носика.

- Якщо ви розмовляєте з батьками про бережливе ставлення до природи – підніміть дві руки.

- Якщо ви не розбиваєте скляні пляшки, банки, не кидаєте їх на землю, в травичку, в річку – погладьте себе по голівці.

- Якщо болить душа, коли бачите понівечене деревце, зрубану ялинку, забруднений ставочок – покладіть руку на серце.

- Якщо хочете дружити з природою, жити з нею в злагоді, красі, мирі – візьміть один одного за руки і підніміть їх вгору.

2. Стежинка розчитування

      а) Чистомовка

 Ай-ай-ай - цілий день шумів весь гай

 ай-ай-ай - несла муха коровай,

ай-ей-ей - покликала сто гостей,

 ай-ей-ей - зустрічав їх соловей,

ий-ий-ий - марша грав комар відомий,

ай-ай-ай -  грай, срипонько, грай

ай-ай-ай- душі наші звеселяй.

б) Читання  анаграм.

Хто це так пожартував?

Хто розкидав тут слова?

Мови в них тепер нема

Ви їм, діти, поможіть,

Вірно їх усі складіть

А вони за те не раз

Послугують вам, гаразд?

ІТК          КБУ              ВЕЛ            РАГБ

ОВКВ       НЯСЕ           ОМАВ

 

в)   Гра «Відшукай початок»

Ридають літери у кожному рядку

Від слів лишилися лише шматочки,

Щоб всі слова ці врятувати,

 Початки треба відшукати.

 ..нок,      ..генда,      ..зка,      ..стя,    .ерева,    ..сня.

г) Робота зі скоромовкою

Дівчинка Люба всім людям люба,

Тому що Любі всі люди любі.

( Мовчки, пошепки, уголос повільно, уголос швидше, якнайшвидше;

конкурс на кращого виконавця)

III. Перевірка домашнього завдання.

1.   Конкурс на краще читання вірша П.Тичини „Де не глянь -колоски"       

  Члени журі (діти) виставляють оцінки і коментують їх.

2.   Переказ оповідання Т. Коломієць „Хліб" за складеним вдома планом.

IV.  Повідомлення теми уроку

1.     Відгадування загадки.

За хатою у садочку,

У зеленому віночку,

Та в червоних намистах

 Стала пава молода.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти,

За намисто кожен смик

Та й укине на язик.

                                       (Калина)

2. Розповідь вчителя.

Правильно, це калина. І на сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про калину.

Майже в ісіх народів є улюблені рослини-символи. У канадців-клен, у росіян- берізка, а в нас-верба і калина.Правду каже прислів’я, що без верби і калини –нема України.З давніх-давен наш народ опоетизував цей кущ, оспівував у піснях.

 І ось цей калиновий віночок поведе сьогодні нас в цікавий і незвичний світ калинових таємниць.

1 листочок. Калина - пишна дівчина.

„Перша квіточка - наша родинонька, друга квіточка - рідна сторона" - так говориться у пісні про калиновий цвіт. Калина полюбила українську землю, на якій вона дуже гарно росте, а народ шанує її за пишну вроду й цілющі властивості. Немає такого села, де б за тином чи біля криниці, у лузі чи на березі водойми не росла, не квітла білим цвітом навесні, не рум'яніла червоними ягодами аж до зими. Тим і пояснюється те, що в Україні є понад 100 населених пунктів з назвами Калинівка, Калинове, Калинівці.

Діти, а що ви знаєте про калину?

 Гра « Мікрофон». Розповіді дітей.

1. Калина любить рости біля води.

2. Весною вона зацвітає білим цвітом.

3. Ягоди калини кислі і трохи гіркуваті, але дуже корисні: і лікують, і надають бадьорості.

2 листочок.  Оспівування калини.

Вчитель.  Ясна, красна, червона. Скільки прекрасних поетичних образів зустрічаємо в народних піснях, скільки визначних українських поетів оспівували і оспівують калину в своїх творах.

Великий український поет Т.Шевченко дуже любив цю рослину. Він вжив слово „калина" у „Кобзарі" аж 385 разів. Давайте і ми з вами пригадаємо і розкажемо вірші про калину.

(Діти розповідають вірші чи рядочки з них).

1.  Зацвіла в долині червона калина,

    Ніби засміялась дівчина дитина.

    Любо, любо стало, пташечка зраділа,

    І защебетала.

2. Ось калина над рікою

 Віти стелить по воді.

 Хто це щедрою рукою їй намистечко надів?

 Червонясте, променисте –

Розцвітає, як вогні...

Дай хоч трішечки намиста,

Калинонько і мені.

2. Солов'ї на калині, на калині зозуля,

Через гори й долини лине пісня пташина

Мова в ній калинова, древа сонячна гілка

 Серця тиха розмова, калинова сопілка.

4. Співа соловейко про сонце й хмаринку,

Про любу Вкраїну, що квітне в барвінку.

А нам не наслухатись гарних пісень

В садок під калину приходим щодень.

Квітне, пишається в лузі калина,

Пісня лунає в саду солов'їна.

Вчитель. Діти, а які пісні про калину ви знаєте?

Діти. „Ой у лузі при дорозі зацвіла калина", Зацвіла в долині

червона калина", „Ой є в лісі калина"

Вчитель. Давайте, діти, заспіваємо пісню „Ой є в лісі калина"

(Діти виконують пісню)

3 листочок. Калина і дівоча любов.

Розповідь легенди.

Вчитель. Діти, є легенда, що калина така цілюща, тому що виросла з великої дівочої любові. А було це так.

Один парубок покохав вродливу дівчину Калину. Але батько не дозволяв йому одружуватись з нею, а посватав синові багачку Ганну. На весілля прийшла і Калина. Запросила коханого до танцю, непомітно завела у сад, а тоді до річки. Тут їх і застала Ганна. „Нехай же не буде і тобі життя з моїм коханим", - промовила Калина і потягнула Ганну у воду. Потонули обидві. Ганну поховали на цвинтарі, а Калину, як душогубку - на кручі.

І виріс там кущ з червоними гіркими плодами. Назвали його люди калиною.

І стала калина символом дівочої краси і кохання. Тому і використовують калину у весільному обряді!

4 листочок. Казковий світ.

Вчитель. Кажуть, калина - порадниця, мов матінка, добра. А як з'явилася на світ назва калина ми дізнаємось, коли прочитаємо казку Г.Демченко «Калинка».

1. Складання передбачення.

Діти, спробуйте передбачити, про що йтиметься у казці. Перед вами на дошці записані ключові слова.

Ласкава дівчина                               іде подорожній

щире серце                                      пташки щебечуть

посадила край шляху                       зернятко

носила та поливала                          ім'я

Робота в парах.

Діти складають передбачення, а потім інформують клас.

(Діти слухають казку із грамзапису)

2.   Первинне сприймання.

- За що любили Калинку всі люди в селі?

3. Словникова робота.

Крислатий, стрепенувся од сну, звеселилося, стебельце, попідвіконню, курний, обабіч.

(Учні читають слова та разом з учителем пояснюють їх значення)

Фізкультхвилинка.

4.  Читання казки „ланцюжком"

5.  Читання казки на „буксир".

6. Бесіда за прочитаним.

— Як звати головну героїню казки?

— За що всі люди в селі її любили?  Прочитайте.

— Прочитайте опис шляху від села до лісу.

— Що вирішила зробити Калинка?

— Як вона доглядала деревце? Про яку рису характеру Калини це говорить?

  Що сказав подорожній? Чому він дякував?

— Що сталося з кущем після щирої подяки?

— На що було схоже зернятко ягідки?

— Як віддячив кущ Калинці?

— Що у творі казкового?

Тест.

Гра  «Оплески»


Вчитель. Діти, наш український народ склав багато прислів'їв та приказок про калину.

А які прислів’я знаєте ви?

- Пишна та красива, як червона калина.

- Убралась в біле плаття, як калина в білий цвіт.

- Щоки червоні, як кетяги калинові.

-  Молода дівчина гарна, як калина.

- Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.

6 листочок. Чарівний олівець.

Вчитель.  А зараз, діти, кожен з вас своїми щедрими руками намалює гарну гілочку калини, на згадку про наш урок.

(Діти малюють, звучать українські пісні)

V. Підсумок уроку.

— Що нового дізналися?

— Що найбільше сподобалося?

— Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання

1.   (Якщо малюнки не закінчили малювати, то закінчити вдома).

2.   Скласти план до казки.

3.   Підготуватися переказувати ту частину, яка найбільше сподобалася.

4.    Взяти інтерв'ю у Калинки.

(Підготувати  декілька запитань до  Калинки  і запропонувати відповісти на них своїм однокласницям).

Категорія: Методичні об'єднання вчителів закладу | Додав: natali-37
Переглядів: 1033 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.5/2
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024